برخی مشکلات بارداری مجدد

relation-1 

ما دو سال برای داشتن فرزند دوم دوسال تلاش کردیم، آیا ممکن است مشکل بارداری داشته باشیم؟

بله. اگرچه مشکلات در اولین بارداری بیشتر مورد توجه قرار می گیرند، ولی بیش از ۳ میلیون نفر در کشور امریکا دچار مشکلات باروری ثانویه هستند. آنها درحالی که قبلا باردار شده اند وصاحب یک فرزند هستند، برای بار دوم قادر به بارداری نیستند. بنابراین داشتن فرزند اول یا دوم نمی تواند دلیلی برای نداشتن مشکلات بارداری در دفعات بعدی باشد.

 علل اصلی مشکلات باروری مجدد چیست و چگونه درمان می شوند؟

همان عوامل موثر در مشکلات باروری اولیه می تواند در بارداری مجدد نیز وجود داشته باشد. زخم لگن، انسداد لوله های فالوپ، آندومتریوز، تخمک گذاری ناقص، ضعیف بودن اسپرم ها از نظر تعداد یا کیفیت تعدادی از این عوامل هستند. علت هرچه باشد، بسته به شرایط ممکن است بعد از بارداری اول شما توسعه یافته و یا بدتر شوند. اگر چند سال از بارداری اول گذشته است، ممکن است مشکل باروری شما مربوط به افزایش سن باشد. درمان مشکلات باروری اولیه و ثانویه یکسان هستند.

 آنچه برای ناباروری دوم باید انجام دهیم

به پزشک مراجعه کنید

یک پزشکی با تخصص زنان و زایمان یا یک متخصص غدد تولید مثل یا متخصص ناباروری می تواند به شما کمک کند. بستگی به سن شما دارد و اینکه چه مدت زمان از بارداری اول شما گذشته است. مطمئن شوید که وقت خود را با پزشکی که نمی تواند کمکتان کند هدر نمی دهید. اگر پزشک شما خیلی به حرف شما گوش نمی دهد و فقط می گوید ” یک دوره شش ماهه تلاش می کنیم و بعد یک سری آزمایشات را باید انجام دهیم” ، پیشنهاد می دهیم که به یک متخصص غدد با گرایش تولید مثل مراجعه کنید.

 خیلی منتظر نمانید

همانطور که سن شما افزایش می یابد، باردار شدن شما هم سخت تر می شود. پس قبل از اینکه خیلی دیر شود به پزشک مراجعه کنید. اگر در بارداری اول خون نیز زمان زیادی را برای بارداری تلاش کردید، برای بار دوم بیش از چند ماه منتظر نمانید و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اگر سن شما بیش از ۳۵ سال است پس باید بیشتر عجله کنید.

 حمایت شوید

ناباروری ثانویه خیلی به سرعت می تواند به پریشانی و اضطراب تبدیل شود. اگر شما نیاز به حمایت و همفکری دارید با کسانی که مشکل شما را دارند ارتباط برقرار کنید. اگر گروه یا جمعی در این خصوص وجود دارد می توانید به عضویت در آنها فکر کنید. حداقل یک نفر را پیدا کنید که بتوانید با او حرف بزنید. اگر در اتاق انتظار پزشک به کسی با شرایط خود برخورد کردید حتما با او گفتگو کنید.

 به اطرافیان آموزش دهید

بیشتر مردم در باره مشکلات ناباوری ثانویه اطلاعات کمی دارند. بیشتر با نگاه ناامیدانه به شما نگاه می کنند. در باره وضعیت خود با آنها صحبت کنید و به انها بگویید که چگونه می توانند به شما کمک کنند و یا چگونه می توانند به شما امید دهند. به این ترتیب می توانید یک شبکه حمایتی برای رسیدن به هدف خود ایجاد کنید.

 مراقبت از خود

احتمال باردار شدن و تولد یک نوزاد سالم وقتی افزایش می یابد که شما بدنی سالم داشته باشید و در شرایط سالمی زندگی کنید. به عنوان مادر یک کودک ، شما نیاز به انرژی، ورزش و تغذیه مناسب دارید. ضمن رعایت یک رژیم غذایی سالم، از مصرف موادی مانند الکل، کافئین، مواد مخدر،توتون و .تنباکو اجتناب کنید. برای سلامت روحی و تقویت آرامش و تمرکزنیز گوش دادن به موسیقی، دیدار دوستان و یوگا توصیه می شود.

 صحبت کردن

هرچند خیلی از حرفهای مردم ناامید کننده و نا بجاست ولی اگر کسی حرفی به شما زد ،سعی کنید از این فرصت برای آموزش استفاده کنید. مثلا اگر کسی به شما گفت که ” شما باید خوشحال باشید که یک کودک دارید” شما می توانید بگویید: ” ما از داشتن یک کودک لذت می بریم و می خواهیم با تولد فرزند دوم لذت زندگی خود را چند برابر کنیم “

منبع :  www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط:

راهنمایی قبل از اقدام به بارداری

پاسخ های کارشناسی دوران بارداری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*