آیا میتوان در دوران شیردهی باردار شد؟

Milk-1

یکی از مهمترین سوالات خانواده ها درباره بارداری مجدد و زمان آن می باشد. در پاسخ با این سوال که آیا می توان در دوران شیردهی ، مجددا باردار شد؟ باید بگوییم که :

بله.درکل دوران شیردهی احتمال بارداری شما کمتر است اما غیر محتمل هم نیست. اگرچه ممکن است ماه ها پس از زایمان هنوز قاعده نشده باشید، بدن شما معمولا اولین تخمک پس از زایمان را قبل از اولین پریود آزاد میکند. پس شما تا دوهفته پس از تخمک گذاری یعنی زمانی که قاعده میشوید از تخمک گذاری خود خبر نخواهید داشت.

اگر مطمئن هستید که طی دوران شیردهی نمیخواهید باردار شوید، به محض شروع مجدد رابطه جنسی از یک روش جلوگیری استفاده کنید. بیشتر پزشکان روش هایی که از یک مانع استفاده میشود مثل کاندوم یا دیافراگم را توصیه میکنند ، اما برخی هم معتقدند قرص های با دوز پایین جدید هم طی دوران شیر دهی ایمن هستند و برای فرزند شما مشکلی ایجاد نمیکنند. از پزشک خود درمورد قرص های مخصوص شیردهی که حاوی استروژن ،یعنی هورمونی که میتواند روی شیردهی اثر بگذارد، نیستند و فقط پروژسترون دارند سوال کنید.

گفته میشود اگر شبانه روز به کودک فقط شیر خودتان را بدهید ، ممکن است تا یک سال یا حتی بیشتر پس از زایمان قاعده نشوید. اگر کودک شما در سن پایین تری شب ها را کامل بخوابد، پریود شما ممکن است زودتر ،یعنی معمولا بین سه تا هشت ماه پس از زایمان ،برگردد. این قضیه در مورد مادرانی که از شیر کمکی استفاده میکنند هم صدق میکند.

به معنای دیگر، هرچه بیشتر در طول شبانه روز به کودک خود شیر بدهید ، دیرتر پریود میشوید. متخصصین معتقدند، شیردهی ترشح هورمون های تخمک گذاری را متوقف میکند. اما به خاطر داشته باشید، از سه ماه پس از شروع شیردهی هر لحظه ممکن است تخمک گذاری کنید، وبه احتمال زیاد زمان آن را نخواهید دانست. اگر میخواهید مطمئن باشید که باردار نمیشوید، همیشه موقع رابطه جنسی از یک روش پیشگیری استفاده کنید.

مترجم : شیوا شهبازی

منبع :  www.babycenter.com

Spliter-3

مطالب مرتبط:

آمادگی برای بارداری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*