هفته بیست وهفتم بارداری

week27

تغییرات کودک 

کودک شما اکنون ۹۰۰ گرم وزن گرفته است و قد او نیز به ۳۷ سانتیمتر رسیده است. او اکنون در طول شبانه روز و تقریبا به صورت منظم می خوابد و بیدار می شود و چندبار چشمان خود را باز و بسته می کند و بعضی اوقات انگشت خود را می مکد. با توجه به رشد مناسب مغز ، اکنون مغز او بسیار فعال شده است. اگرچه ریه های او هنوز به قدر کافی قوی نشده اند ولی اگر جنین به هر دلیل در هین هفته متولد شود ، با کمک تجهیزات پزشکی می تواند نفس بکشد. حالا احتمالا با هرگونه حرکت ریتمیک و آرام شما می توانید چیزی مثل سکسکه کودک را احساس کنید و در هربار این تکان ها خیلی کوتاه اتفاق می افتند. خیلی خودش را خسته نمی کند پس شما هم آرام باشید و از این احساس قلقلک مانند او لذت ببرید.

وضعیت مادر در هفته بیست و هفتم

سه ماهه دوم به پایان خود نزدیک شده است، اما برای بدن شما مرحله نهایی تغییرات آغاز می شود. شما احتمالا علائم جدیدی را در این دوره تجربه خواهید کرد. مانند گرفتگی عضلات ساق پا که احتمالا ادامه خواهد یافت. در واقع پاها اکنون وزن اضافی را تحمل می کنند و علاوه بر آن بزرگ شدن رحم فشار زیادی را به سیاه رگ ها که مسئول بازگرداندن خون از پاها به قلب هستند وارد کرده و اعصاب اتصال دهنده تنه به پاها را تحت فشار گذاشته است.

متاسفانه گرفتگی عضلات با پیشرفت حاملگی بیشتر و بیشتر می شود. معمولا گرفتگی ها در شب شایعتر است ولی در روز هم ممکن است اتفاق بیافتد. در موقع حملات گرفتگی عضلات از اطرافیان برای کشیدن عضله کمک بگیرید. پای خود را کاملا باز کنید و انگشتان پا را به آرامی به سمت عقب و سمت ساق پای خود بکشید. گاهی اوقات چند دقیقه پیاده روی می تواند مفید باشد.

ممکن است اکنون کمی زود باشد ولی شما می توانید از حالا به فکر تنظیم خانواده خود باشید. اگر دیگر قصد ندارید بچه دار شوید به راه های پیشگیری موقت یا دائمی فکر کنید که قصد دارید بعد از زایمان از آن استفاده کنید. شاید بخواهید در طول اقامت خود در بیمارستان ( برای زایمان ) یک عمل بستن لوله نیز انجام دهید. به هرحال می توانید در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید و هنوز برای تصمیم گیری فرصت دارید.

فعالیتهای هفته بیست و هفتم

ثبت نام و شرکت در کلاسهای تغذیه با شیر مادر. اگر اولین باری است که می خواهید مادر شوید ، شرکت در کلاسهای آموزشی تغذیه با شیر مادر و مطالعه در این خصوص را به شما توصیه می کنیم. این کلاسها می تواند برای شما مفید بوده و در تصمیم گیری شما را کمک کند.

Spliter-3

مطالب مرتبط:

بارداری هفته به هفته

مراقبتهای سه ماهه سوم بارداری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*